Kelionės planas arba kaip keliauti be gido

Tikiu, kad norint iš tiesų pažinti šalį, miestą ar vietovę daug geriau informacijos ieškoti prieš vykstant į kelionę, nei gauti ją kelionės metu iš gido. Tokiu būdu gausite tik tą informaciją, kuri jums asmeniškai įdomi (pvz. gal domitės viduramžių ginklais ar šiuolaikiniu menu). Taigi kelionės metu lankysite objektus ir renginius dėl to, kad jie kažkuo “užkabino”, o ne todėl, kad jie yra to miesto kelionių lankstinuke. Iš anksto verta paskaityti ne tik apie konkrečias lankytinas vietas, bet ir susižymėti naudingą informaciją.

Pavyzdžiui važiuojant automobiliu mums pasiteisino iš anksto susirasti stovėjimo aikštelių GPS koordinates, nes važinėjant tiek po didmiesčius, tiek po turistinius miestelius šis klausimas suryja daug laiko ir nervų, o palikus mašiną netinkamoje apie buvusią kelionę jums gali priminti ne tik nuotraukos, bet ir paštu gautas baudos kvitas.

Kitas svarbus dalykas, kurį verta susižiūrėti iš anksto – muziejų ar kitų objektų darbo valandos, nes jei jūsų kelionė vos kelios dienos, neturint šios informacijos galite praleisti trokštamo objekto aplankymą (mums taip nutiko Paryžiuje, kai negalėjom patekti į šiuolaikinio meno centrą, nes jis būna uždarytas antradienį, o ne pirmadienį, kaip įprasta turistiniams objektams).

Galiausiai didelė dalis turistinių vietų leidžia įsigyti bilietus internetu ir tai sutaupo labai daug laiko, bei garantuoja, kad tikrai galėsite aplankyti norimą vietą, nes nemažai populiarių lankytinų objektų turi ribotus lankytojų srautus (pamenu kaip mus pavydžiai nužvelgė keliasdešimties metrų eilėje stovintys turistai prie Alhambros rūmų Granadoje, nes jiems reikėjo ne tik gauti bilietą (viena eilė), bet o to dar sulaukti ant bilieto nurodyto įėjimo laiko). Šiuo metu netgi eilė į Luvro muziejų, kuri jau tapusi Paryžiaus turizmo veidu, nėra privaloma, jei iš anksto įsigysit bilietą internetu.

Sakydama, ieškokite informacijos iš anksto, turiu minty paieškas internete, tačiaune ką prastesnis variantas planuoti kelionę ir ieškoti lankytinų vietų – naudoti apps‘us, kuriuos turi didelė dalis turistinių vietovių. Šios programėlės įvairiomis formomis pateikia tą pačią ar net gausesnę informaciją, kurią gautumėte klausydamasis gido ir dažniausiai yra nemokamos arba kainuoja labai mažai. Kelionių apps’ai yra savotiška šiuolaikiškesnės kelionės su Vienišos planetos knyga (angl. Lonely planet)  versija.

Vieniša planeta ar koks nors panašus popierinis gidas taip pat nebloga išeitis, bet aš asmeniškai juos naudoju retai dėl trijų priežasčių: pirma, jie neįtikėtinai brangūs pasaulyje, kuriame analogiška informacija prieinama už dyką, antra, juos reikia dėti į ir taip jau pilną, storą ir sunkų kelioninį lagaminą, bei trečia – juose esančią informaciją sudėjo žmogus, kuris nori parduoti tiek savo knygą, tiek joje esančias nuorodas į konkrečias vietas, tad negaliu juo pilnai pasitikėti.

Tiek apps‘us, tiek kelionių vadovus taip pat galėsite atsiversti iš anksto, na bent jau skrydžio metu būtinai tai padarykite! Taip, naudojantis mano nurodytais kelionės planavimo būdais ir lankytinų objektų paieškomis, tikriausiai nebus, kas jums prie įspūdingo pastato paaiškina kuriais metais jis suprojektuotas ir kokia jo „legenda“, dažniausiai sugalvota to paties gido, bet ar ši informacija užsibūtų jūsų galvoje ilgiau, nei kelias valandas?

Prieš vykstant į kelionę pravartu į lankytinų objektų sąrašą įtraukti ir bent keletą veiklų, tam, kad galėtumėte labiau įsigyventi, pajausti tikrąjį tos šalies, miesto ar vietovės skonį. Šiuo atveju tiks tai vietai būdingi renginiai (tiek mugės, karnavalai, tiek opera ar šokio spektaklis), degustacijos vietinėse produktų ar gėrimų gaminimo vietose, pasiplaukiojimas valtele ar pasivažinėjimas dviviečiu dviračiu, taip pat pusdienis parke ant pievutės, stebint kuo kvėpuoja miestas, o gal išvyka už sostinės ribų į vietinių mėgstamą poilsio zoną? tai gali būti bet kas, kas traukia akį, džiugina gomurį, intriguoja nosį, ramina ausis ar glosto širdį.

P1000768.JPG

Ką veikti konkrečioje vietoje, kur skaniai pavalgyti – visą informaciją galima nesunkiai rasti valandą kitą panaršius internete. Tiesa, sunkiausia dalis yra atsirinkti naudingą informaciją nuo reklamos ir kitokio šlamšto. Geriausia ieškoti informacijos anglų kalba, todėl, kad ją vartoja platesnis keliautojų ratas, tad lengviau rasti panašių į save keliautojų patarimus, taip pat šia kalba rasite specialius oficialius turistinių vietovių tinklapius. Kita vertus, taip pat puikiai galima ieškoti jus dominančių dalykų ir kitomis užsienio kalbomis, šiuo metu netgi lietuvių kalba yra nemažai aprašymų ir patarimų.

Jau girdžiu kritikus skalambyjant, kad kelionės planavimas iš anksto nugesina nuotykių ugnelę akyse. Skubu pabrėžti, kad svarbus asmeninis apsisprendimas. Jei kelionėje ieškosite nuotykių, kitaip tariant tikėsitės, kad jums įspūdžių bagažą sukraus įvairūs netikėtinumai, tokiu atveju planuoti turėtumėte kitaip. Taip, teisingai, vistiek reikia planuoti, nes pasikliovimas likimu gali sugadinti atostogas ir dar išmelžti iš jūsų milžinišką sumą sunkiai uždirbtų pinigų. Ieškantiems nuotykių patariu planuojant kelionę tiesiog palikti vietos netikėtumų atsiradimui.

Jei važiuojate automobiliu, pasilikite keletą naktų be rezervuotų viešbučių, sustosite ten, kur norėsite, o jei nerasite norimos vietos, galėsite naktį praleisti tiesiog po žvaigždėtu dangumi ar automobilyje. Keliaujant automobiliu už poliarinio rato išvis neturėjome rezervavę nakvynės vietų, turėjom įsimetę čiužinį, kad galėtume nakvoti mašinoje, esant reikalui. Viena vertus, toks sprendimas pasiteisino, nes kai kuriose nakvynės vietose pažvelgus pro automobilio langą vaizdai tiesiog gniaužė kvapą, kita vertus, į kelionės pabaigą jau šiek tiek erzino tai, jog ir vėl turėsi važinėtis kol rasi tą konkrečią vietą (ar turės vietų nakvynei, ar tinkama kaina, ar pakankamai švari, ar vieta miegojimui saugi ir pan.). Gelbėjo tik tai, kad visą parą būdavo šviesu, tad vairuoti buvo daug lengviau, nei tamsią naktį.

Užtat iš kelionės po Luaros pilis pamenu, kad toks sprendimas, t. y. palikimas vienos nakties be rezervuotos nakvynės, pasiteisino su kaupu. Važiavome Paryžiaus link, buvo jau vėlyvas vakaras (~22 val.). Nusprendėme pakeliui užsukti į Šartro (pranc. Chartres) miestą, galvojom tiesiog truputį pailsėsim ir važiuosim toliau, o patekome į šviesų festivalį! Visas senamiestis buvo pilnas skirtingai apšviestų, įvairiomis instaliacijomis ar net mini spektakliais su muzika padabintų architektūros objektų. Mano vyras neseniai mokėsi fotografuoti naktį ir graužėsi, kad šių įgūdžių neturėjo mums lankantis Šartre, nes nieko panašaus daugiau nėra tekę matyti. Vakaras buvo labai šiltas, tad prasibastėme net keletų valandų paskui šaligatviuose įrengtas švieseles žyminčias festivalio maršrutą. Galiausiai vėl patraukėm Paryžiaus link, visas kelias ėjo greitkeliu pramoninėmis vietovėmis, galiausiai radę progą išsukom iš greitkelio ir sustojom pasnausti pirmoje pasitaikiusioje aikštelėje. Ryte paaiškėjo, kad mes Versalyje (pranc. Versailles), tad neliko nieko kito kaip eiti apžiūrėti karaliaus rūmus.

Mano asmeninė patirtis rodo, kad nepaisant pasitaikančių nuotykių, daugiau verta tikėtis neišdildomų įspūdžių iš pačios šalies kultūros, architektūros grožio, susitikimų su vietiniai žmonėmis, todėl siūlyčiau pradėti lankytinomis vietomis domėtis anksčiau, prieš išvykstant. Galite netgi sekti tos šalies ar miesto naujienas, prisijungti prie socialinių tinklų paskyrų (tiek facebook, tiek twitter), įsigyventi, įsimylėti savo atostogų vietą, pasiteirauti kelionių forumuose ką ten jau buvę keliautojai rekomenduoja patirti ir išvysti. Aš turiu tradiciją susirasti mane motyvuojančią būsimų atostogų vietos nuotrauką ir užsidėti ją ant kompiuterio darbalaukio, nes juk turėti svajonę ir jausti ją artėjant taip malonu!

Kaip ir visur, taip ir svajonėse apie tai, kas jūsų laukia kelionėje, būtinas saiko jausmas, o tai patirsite Paryžiaus sindromą (angl. Paris syndrome). Ši psichikos liga pasireiškia haliucinacijomis, didybės manija, didžiuliu nusivylimu, nerimu ir dažniausiai pasireiškia japonų turistams po apsilankymo Paryžiuje, kurį jie idealizavo ir taip svajojo pamatyti.

Taigi, kelionės planavimas jums garantuos įspūdžius ir poilsį atostogų metu, o kartu bus puikus būdas sulaukti atostogų pradžios!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s