Mano atostogų apibrėžimas

Kas yra atostogos? Vieniems tai laikas, kuomet gali pagaliau išravėti darželyje suvešėjusias piktžoles, kitiems – galimybė padrybsoti ant sofos su knyga ar televizoriaus pulteliu rankoje. Nesvarbu kokia veikla užsiimsi atostogų metu, svarbiausia, kad atostogos leistų pailsėti, atsipalaiduoti, įkvėptų naujiems darbams ir iššūkiams, prisiurbtų pilną galvą naujų idėjų!

Kelionė į užsienį, kaip viena iš atostogų formų, Europoje susiformavo 17 amžiaus antrojoje pusėje kaip turtingų tėvelių sūnelių pasaulio pažinimo būdas ir vadinosi ji impozantiškai „Didžioji kelionė“ (pranc. Grand tour). Lietuvoje galimybė laisvai pasirinkti atostogų užsienyje maršrutą Sovietų Sąjungos laikotarpiu buvo suvaržyta ir tik prieš kiek daugiau nei ketvirtį amžiaus vėl atgimė.

Tad pirmaisiais nepriklausomybės metais kelionės į užsienį buvo greičiau ne atostogos, o galimybė pamatyti kaip galima gyventi, ką valgyti, apie ką svajoti už geležinės uždangos ribų ir visa tai buvo būtina nufotografuoti, kad galėtum parodyti grįžęs namo. Manau, kad šie tikslai suformavo atostogų užsienyje stereotipą – ekskursija su gidu, dažniausiai autobusu, aplankomas vietų skaičius kiek įmanoma didesnis (iš esmės orientuojamasi tik į pliką šalies architektūros paveikslo apžiūrą), o pagrindinis keliautojo tikslas – spėti viską užfiksuoti fotokamera.

Aš keliauti pradėjau gerokai vėliau, kai pasaulis jau buvo įžengęs į antrą tūkstantmetį, todėl kelionių „per 10 dienų apibėkim penkias Europos sostines” nesu turėjusi, nebent tas, per kurias dar mokantis mokykloje tekdavo kartu su geografijos mokytoja „aplakstyti” lankytinus objektus kaimyninėse šalyse.

Nei tuomet, nei dabar, manęs toks keliavimo būdas nežavėjo. Mes esame laisvos šalies piliečiai, su savo pasu galintys nukakti į tolimiausius pasaulio kampelius, o lankytinų vietų nuotraukas galim internete susižvejoti per kelias minutes. Tuomet paaiškinkite man, kodėl turėčiau pasiėmusi savo “muilinę” ar išmanųjį telefoną laižyti įspūdžius per autobuso lango stiklą, kasdien jausti nerimą dėl būtinybės suspėti grįžti į autobusą ar nepasitenkinimą, kad vienas grupės keliautojas neturi tokio stipraus atsakomybės jausmo ir leidžia sau kaskart madingai vėluoti? Taip, bus teigiančių, kad profesionalus gidas atperka visus minėtus nemalonumus.

Esu įsitikinusi, kad keliauti galima ir kitaip, tas „kitas būdas“ leido man jau daugiau kaip septynerius metus išnaudoti beveik visas savo atostogų dienas maloniai leidžiant laiką kelionėse. Todėl savo išmoktomis keliavimo pamokomis ir gudrybėmis dalinuosi savo dienoraščio įrašuose, kad keliavimo džiaugsmą atrastų kuo daugiau žmonių!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s