Apie keliones lėktuvu žaliems. 7 patarimai, kad skrydis būtų malonus

Pagaliau prisėdau rašyti apie tai, nuo ko pradėjau šį dienoraščių ciklą. Pamenate, sakiau, kad prieš pirmą skrydį gavau tris patarimus: kramtyti gumą, pasiimti vandens ir paploti lėktuvui nusileidus. Pirmasis skrydis, kaip ir pirmasis blynas mums buvo kiek prisvilęs, tačiau skrydis po skrydžio mes atradome tai, ką iš tiesų verta prisiminti ir su draugais pasidalinti, toliau ir papasakosiu apie šiuos naudingus atradimus.

DSC_4654

Prisipažinsiu, jog nuo pat vaikystės mano galvoje gyvena kirminėlis, kuris kiekvienoje situacijoje balsu manęs paklausia „O ką žmonės pasakys?“. Stengiausi įvairiausiais būdais su juo kovoti, stiprinti savo savivertės imunitetą, kol pagaliau supratau, jog geriausia yra su juo susidraugauti. Būtent tas kirminėlis yra puikus patarėjas visais etiketo ir tinkamo elgesio, gyvenant tarpe žmonių, patarėjas, o jei su kitais elgiesi maloniai ir tinkamai, didžiausia tikimybė, jog atsakas iš aplinkinių taip pat bus malonus, todėl toliau mano pačios pastebėjimai ir patarimai, kad kelionė lėktuvu būtų maloni tiek jums, tiek jūsų kaimynams.

  1. Lėktuvo salone yra sausa, o dažnai netgi karšta, todėl vanduo ar kitas gaivusis gėrimas yra būtinas. Mes dažniausiai įsigyjame vandens oro uosto Duty Free, pagal ES taisykles toks skystis gali būti vežamas lėktuvu (t.y. įsigytas neapmuitintoje zonoje ir turint tai patvirtinantį dokumentą – pirkimo čekį). Kitas variantas – įsidėti buteliuką vandens ir pripildyti jį vandens jau pačiame oro uoste (Lietuvoje tai galima padaryti oro uosto tualete, nes pas mus toks vanduo tinkamas gerti, kai kuriuose oro uostuose yra geriamo vandens aparatai). Pagal ES taisykles tokio skysčio vežti lėktuvu nėra galima, tačiau per daugybę skrydžių lėktuvu, niekas niekada nėra tikrinęs mūsų skysčių “autentiškumo” prieš lipant į lėktuvą, tad toks būdas tikrai yra gera išeitis, kartu leidžianti sutaupyti kelis eurus ir prisidedanti prie žemės ekosistemos išsaugojimo. Ir trečias variantas – galite nusipirkti vandens ar kito gėrimo lėktuve. Šis būdas brangiausias, bet kartu turintis privalumą prieš kitus – gėrimą galite gauti atšaldytą.
  2. Per daugybę metų išmokau, kad nepamaitintas vyras = piktas vyras. O tai jau kvepia įvairiausiais žaibais ir nemalonumais bei surūgusia mina. Todėl svarbiausia prieš skrydį tinkamai pasistiprinti ir būtinai įsidėti užkandžių, kuriuos nešitės į lėktuvą. Lėktuvas labai maža erdvė, todėl atsiradus tik vienam keleiviui, kuris visgi neatsispyręs užsisakys mikrobangų krosnelėje pašildomo lėktuvo maisto, jums nosis netruks apie tai pranešti, o burnoje pradės kauptis seilės. Ką įsidėti – kiekvienas renkasi pagal savo skonį. Mes labiausiai mėgstame vaisius (bananai, obuoliai), javų batonėlius ar riešutus, taip pat labai puikūs būna pačių namie pasigaminti panini. Visuomet rinkdamasi maistą atsižvelgiu į tai ar jį galima vežtis per oro uosto apsaugą (todėl tenka atsisakyti mano mėgstamų jogurtų) ir maisto kvapnumą (nesidedam rūkytų gaminių, žuvies produktų ir pan.), nes esu įsitikinusi, kad stiprūs maisto kvapai trikdo kitus keleivius.
  3. Prieš skrendant su kūdikiu aiškinausi, kas yra tas ausų užgulimas ir kodėl apie jį yra sukurta tiek daug mitų. Gydytoja mums paaiškino, kad įprastai ausų užgulimas būna nedidelis ir lengvai pašalinamas kažką kramtant ar ryjant, tačiau jis gali sukelti nemalonumų tuo atveju, jei yra užgulusi nosis, ypač tai aktualu vaikams. Vadinasi, jei sergate sloga, prieš lipant į lėktuvą būtina išsivalyti nosį, tam puikiai tinka jūros vanduo, kurio mažas buteliukas tilps į skysčių maišelį. Taigi, kramtyti gumą visą laiką kylant lėktuvui tikrai nėra būtina, pati tai daryti nustojau trečio skrydžio metu, nes supratau, kad paprastas seilių nurijimas ar vandens gurkšnojimas pakilus leidžia be vargo atkimšti užgulusias ausis.
  4. Lėktuve oro temperatūra gali būti itin įvairi ir svyruoti viso skrydžio metu. Taigi, siūlau visuomet rengtis kaip svogūnėliui – apatiniai marškinėliai, tuomet bliuzelė ar pan. ir galiausiai plona striukė ar megztinis. Sėdint lėktuve drebėti arba prakaituoti tikrai nemalonu, ypač kai tas procesas gali užtrukti kelias valandas, o tinkamai apsirengus be vargo rasite komfortišką rūbų sudėtį.
  5. Įsidėkite kuo užsiimsite. Skirtingai, nei važiuojant mašina ar traukiniu, lėktuve supimas yra vos juntamas, todėl galima lengvai skaityti, rašyti ar užsiimti kita veikla. Elektroniniais prietaisais, įskaitant telefonu, su įjungtu skrydžio rėžimu, dabar leidžiama naudotis viso skrydžio metu, tad filmų žiūrėjimas, kompiuteriniai žaidimai ar paprasčiausiai muzikos klausimasis labai palengvina tą keleto valandų sėdėjimą. Svarbu, kad nepamirštumėte įsidėti ausinių tokioms pramogoms, nes būtina gerbti kitų keleivių teisę į tylą!
  6. Savo patogumui susikurti galite pasiimti papildomų priemonių, tokių kaip kaklo pagalvė ar šlepetės. Man asmeniškai tos pagalvės nepatogios, todėl jų nenaudoju, bet vilnones kojines skrendant žiemą įsimetu, nes su sunkiais žieminiais batais sunku sėdėti, todėl mėgstu juos nusiauti ir užsidėti vilnones kojines. Turintiems bėdų su kojų kraujotaka siūlau naudoti specialias kojines, profilaktinius maisto papildus ir pan., nes skrendant lėktuvu, ypač ilgesnius atstumus, jūsų kojos tikrai pasidarys švininės, o juk tos pačios kojos dar turės jus nešioti visas atostogas!
  7. Šiuo metu madinga sakyti, kad sėdint lėktuve taip pat svarbu išmanyti „skrydžio etiketą“. Išgirdus tokį pavadinimą, bent jau man kyla asociacijos su Viktorijos laikų Anglijos aukštuomenės taisyklėmis, kurias panelėms tekdavo studijuoti net kelerius metus. Nepaisant to, kad tai skamba grėsmingai, iš esmės tai pluoštas mums įprastų patarimų, galiojančių tiek lėktuve, tiek kitoje viešoje vietoje (mandagiai kalbėti su personalu, netrikdyti kaimynų, nepriteršti tualeto, neprisigerti ir pan.). Bene daugiausiai ginčų kyla dėl plojimų lėktuvui nusileidus. Kaip jau minėjau, pirmojo skrydžio metu mes irgi plojome, nes manėme, kad tai būtina. Vėliau perėjom į kitą barikadų pusę ir ėmėm skelbti, kad ploja tik neišprusę žmonės ir šiukštu negalima to daryti, jei pasitaikydavo lėktuve koks plojantis kaimynas su ironijos gaidele aptarinėdavome jo poelgį (na, kad jis suprastų, jog tik visoki „runkeliai“ ploja). Galiausiai supratau, kad visgi ne man spręsti ar toks gestas yra tinkamas ar ne, o lėktuvas ne aukštuomenės balius, kur kiekvienas privalo elgtis pagal griežtą reglamentą. Nemanykit, kad toks nušvitimas mane aplankė iškart, tiesiog skrydis po skrydžio stebėdavau žmones aplinkui ir įsitikinau, kad tie skambantys plojimai yra toks daugialypis reiškinys, kad jį smerkti vien kaip neišprusimo ženklą parodytų, jog ir pati turiu ne tiek jau daug smegenų. Vieniems žmonėms plojimai, tai kaip ir mums pirmojo skrydžio metu – kažkieno patarimu vykdomas nurodymas (iš nežinojimo), kitiems – tai džiaugsmo išraiška (pamenu kaip keliavome iš Gruzijos, oras buvo siaubingas ir jaunų gruzinų futbolo komandos vyrukai lėktuvui vis purtantis sėdėjo nežmoniškai išsigandę, ir žegnojosi, ir bandė save raminti gėrimais, tad galiausiai kai lėktuvas ratais tėškėsi į asfaltą, jie iš džiaugsmo ėmė ploti ir šūkauti), dar kai kurie paploja kartu su lėktuvo pranešimais (pvz. Ryanair garso takeliu, kuris paleidžia plojimus nusileidus lėktuvui). Šiuo metu facebook‘e net galima pamatyti juokelių, tokių kaip „Ką daryti, kai įsimyli vyrą, o po to sužinai, kad jis ploja lėktuve?“. Aš turiu atsakymą į šį klausimą – ploti su vyru kartu, kad jis nesijaustų nepatogiai tai darydamas vienas, už tai juk niekas iš jūsų neatims teisės skraidyti!

Šis įrašas yra paskutinis iš dienoraščių ciklo „Apie keliones lėktuvu žaliems“. Kas neskaitė pirmųjų, kviečiu juos atsiversti, o tiems, kurie sekėte mano mintis nuo pradžių – pasidalykite savosiomis, tiek pastabomis, tiek patarimais.

Jei ši informacija jums pasirodė įdomi ar naudinga, žemiau esantis Facebook ženkliukas leis ja pasidalyti su savo bičiuliais.

One thought on “Apie keliones lėktuvu žaliems. 7 patarimai, kad skrydis būtų malonus

  1. Pingback: Apie keliones lėktuvu žaliems: keleivių teisės, kurias privalai žinoti – noreciaupasakyti

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s