Turizmas ir terorizmas arba kaip pasirinkti saugų kelionės tikslą

Keliaujant visuomet smalsu pamatyti kaip gyvena vietiniai, ką jie mato, ką mėgsta, apie ką diskutuoja, kokių tradicijų ar net politinių pažiūrų laikosi, tačiau gedėti kartu nesinori, kaip ir kartu mirti ar patekti į teroristinių veiksmų epicentrą.

Po praeitos savaitės įvykių apsidžiaugiau, kad šioms atostogoms pasirinkom Saaremaa Estijoje, o ne Pietų Prancūziją ar Turkiją. Didžiausi sutikti teroristai čia, matyt, kirai nuo gretimo stalelio renkantys maisto likučius. Saugumas kelionėje visuomet svarbus ypač keliaujant su šeima. Manau, kad kiekvienos mamos galvoje mintis apie tai, kad kažkas gali nuskriausti tavo vaiką tiesiog nepakeliama, tad kokios gali būti atostogos vis dairantis per petį?!

Pati nelabai mėgstu kalbėti apie tuos dalykus pasaulyje, kurie parodo, kad ne visi turintys žmogaus pavidalą yra žmonės. Tų “žmonių” neišnaikinsi, neperauklėsi ir neuždarysi, gali tik tikėtis, kad jų gyvenime neteks sutikti, kaip ir neteks patirti jų veiksmų padarinių, kurie pasėja baimę mūsų galvose, kur bebūtume. Štai atostogaujant Barselonoje matėm kaip lėktuvas skrenda tiesiu taikymu link dangoraižio, kaip jums atrodo, kokia pirma mintis šovusi į galvą matant tokį vaizdą? Tik vėliau supratom, kas šis vaizdas visai ne rugsėjo 11 pranašas, o tiesiog kasdienio lėktuvų nusileidimo tako dalis.

DSC_4385.jpg

Tai kaip gi žinoti kur važiuoti? Kaip atspėti kur bus saugu, ypač, jei bilietus perki pusei ar net metams į priekį?

Vienas variantas, prieš planuojant kur nors vykti tiesiog pasikliauti užsienio reikalų ministerijos rekomendacijomis, kurios pateikiamos čia. Šios rekomendacijos dažniausiai pateikiamos post factum, kaip pvz. po Rusijos lėktuvo numušimo – į Egiptą neberekomenduojama vykti. Kita vertus žmogui, kuris retai skaito pranešimus apie politinę padėtį, pasikeitimus ar neramumus bei karinius veiksmus, čia pateikiama glausta ir aiški informacija su konkrečiomis rekomendacijomis, tad prieš pasirenkant kelionės maršrutą verta žvilgtelėti.

Kitas variantas – pasikliauti apibendrintais duomenimis (pvz. Saugumo Tarybos tinklapyje pateikiama informacija), pvz. man pavyko rasti dienraščio Telegraph sudarytą “terorizmo” žemėlapį. Peržiūrėjusi jį šyptelėjusi pranešiau vyrui, kad vadovaujantis juo teroristai nepuola tų šalių, kuriose ir taip pakanka kasdienių susišaudymų (didžioji dalis Pietų Amerikos valstybių), kuriose vyksta karas (Vidurio Afrikos šalys) arba žmonės jau baigia ir taip išmirti nuo bado (Angola, Mozambikas) bei Rytų ir Šiaurės Europos šalių. Vat jums ir kelionių pasirinkimas: džiaukimės savo šalimi ir jos kaimynėmis!

Galiausiai galite ieškoti informacijos apie teroristinių aktų prognozes, tam yra sukurti tiek atskiri matematiniai modeliai, tiek vystomi moksliniai tyrimai, net yra specialūs tinklapiai, norintys net gali įsigyti konkrečios šalies saugumo įvertinimus. Neseniai užmačiau JAV pareigūnų pateiktą 2016 prognozę, kuri didele dalimi (nurodyti terorizmo taikiniai ir būdai Europoje ir Vidurio Rytuose) atspindi tai, kas jau įvyko, nors praslinko tik pusmetis.

Įtariu, kad daugeliui šios informacijos analizavimas prieš atostogas visiškai neprimena išsvajoto atostogų planavimo, o patarimas likti Lietuvoje arba apkeliauti kaimynines šalis – nieko vertas. O kur sušilti kojas, kai pas mus ir pas kaimynus siautėja šiaurės vėjai ir įšalas? Kur įgauti tą lygų bronzinį įdegį, kai Lietuvoje natūraliai jį įgyti galima tik a) apskrundant per vieną dieną, tačiau bronziniu toks įdegis tampa tik po kelių odos sluoksnių nusilupimo; b) visą vasarą paskiriant saulės vonių gaudymui, tačiau tam reikia skirti ištisas savaites ar net mėnesius!? 🙂

Nors norėčiau pasigirti, kad aš drąsi ir tiesiog nekreipiu dėmesio į tuos “terorizmo taikinius” ir per žinias matomus įvykių liudijimus, iš tiesų prieš planuodama kelionę visuomet pasidomiu politine šalies padėtimi, valdymo forma, liaudies nuotaikomis. Matyt, dėl šios priežasties taip ir neaplankiau Egipto, kurį svajoju pamatyti nuo šeštos klasės, kai pradėjome mokytis Senovės istoriją. Deja, bet ši šalis savarankiškam keliautojui niekad nebuvo itin svetinga, o gyventi uždaroje viešbučio teritorijoje, neiškišant nosies – ne mano stilius. Be to, kaip parodė Tuniso atvejis, net buvimas viešbutyje neapsaugos, jei šalyje yra priešiškai nusiteikusių asmenų, jiems tikrai nebus bėdos pasidarbuoti kalašnikovu užsienio turistų nugultame paplūdimyje…

Galiu pasidalyti tik subjektyvia nuomone, t.y. konkrečiomis šalimis ir argumentais, kodėl ten renkuosi vykti.

Šiuo metu dairausi į Izraelį, nes ten per daugelį metų jau išmokta gyventi su nuolatiniu ginklų ir sprogmenų pavojumi, tad ten jausčiausi šiek tiek saugesnė, nei kitose Vidurio Rytų valstybėse (pabrėžiu, kad “jausčiausi”, nors objektyvių duomenų, kad ten tikrai pavyks išvengti pavojaus neturiu, priešingai, ta pati Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja vengti net keleto miestų ir regionų).

Visuomet galima rinktis vietas, kuriose yra sąlyginai nedaug turistų (pvz. Italijos miesteliai ir vienuolynai, mažesnės Graikijos salos), todėl ir teroro aktų tikimybė mažesnė. Tačiau, jei galutinį tikslą reikės pasiekti per tuos pačius Europos didžiųjų miestų oro uostus arba keliauti traukiniais, mano manymu, tikimybė žūti pakeliui išlieka tokia pati, kaip tiesiog renkantis aplankyti Romą, Briuselį ar Paryžių.

Paskutinis mano patarimas nežinantiems kur pasislėpti nuo teroristų – pamėgti kalnus (puikiai tinka tiek Europos, tiek kitų žemynų kalnynų kurortai ir nedidukai miesteliai). Tačiau turiu pripažinti, kad kalnuose taip pat tyko pavojai ir čia karts nuo karto užpuolami turistai, tiesiog nesant didelių žmonių koncentracijų, pavyksta išvengti masinių žmonių aukų, tad ir mūsų galvoje naujienos apie tokius išpuolius greitai išsitrina.

Išvada aiški: net dedant dideles pastangas išsirinkti saugų maršrutą, rizika atsidurti netinkamoje vietoje netinkamu laiku vis vien išlieka. Tai kaip gi prieš kelionę nusiraminti? Mano patarimas paprastas: pagalvoti, kokia tikimybė, kad pateksite į teroro aktą kelionėje palyginus su tikimybe žūti kelyje važiuojant savaitgalį aplankyti savo tėviškę (mūsų atveju tai 200 km atstumo kelionė automobiliu). O važiuoti juk neatsisakom, tai kodėl atsisakyti kelionės?

Tikiuosi kam nors šie mano pamąstymai pasirodys naudingi, gal pasinaudosite kuria nors nuoroda ar tiesiog lengviau atsikvėpsit, nes kelionėse turi būti gera ir malonu, nors pabėgti nuo pasaulio kasdienybės ne visada įmanoma.

I’m not afraid of terrorism at all. I’m afraid of loss of our freedom, loss of mobility, loss of global comradeship. (“Patti Smith.” BrainyQuote.com. Xplore Inc, 2016. 20 July 2016. http://www.brainyquote.com/quotes/authors/p/patti_smith.html)

Improvizuotas vertimas: Aš visiškai nebijau terorizmo. Aš baiminuosi prarasti laisvę, prarasti galimybę judėti, prarasti galimybę draugiškai bendrauti pasaulyje.

 

 

 

One thought on “Turizmas ir terorizmas arba kaip pasirinkti saugų kelionės tikslą

  1. Pingback: Apie Pažadėtąją Vasaros šalį. Gran Canaria – noreciaupasakyti

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s