Estiška ramybė: atostogos Saaremaa saloje

Trumpos ar ilgos, atostogos visuomet yra atostogos! Kur bebūtum, ką bematytum, vistiek viskas nusidažo kiek ryškesnėmis ir šviesesnėmis spalvomis, nei lankantis kitais tikslais. Taip ir man, Saaremaa sala per mūsų atostogas atrodė tokia šilta, gaivi, saulėta ir pilna ramybės, lyg koks garsus Viduržiemio jūros kurortas; tuo tarpu iš pirmojo apsilankymo ten su kolegomis pamenu tik šaltį, vėją, merkiantį lietų ir nuobodų peizažą. Šį kartą apie laiką Saaremaa saloje, praleistą atostogaujant, tad apie niūriąją salos pusę, dažnai bjaurius orus daugiau nepasakosiu ir, prašau, tų, kurie visgi teigia, jog ši sala „nuobodybė“ arba „tikras estiškas kaimas su visais kaimo minusais“, tiesiog nukeliauti ten dar kartą, tik šįsyk su tinkamais žmonėmis ir tinkamais tikslais 🙂

DSC_6840.jpg

Jau plaukiant keltu iš Virtsu (Estijos žemyninės dalies) į Kuivastu (Muhu salą iš kurios toliau tiltu pasiekiama Sarema) buvo aišku, kad kelionei su mažu vaiku pasirinkom tikrai gerą tikslą. Tokių pačių šeimų kaip mes buvo pilnas laivo denis, mažieji iš karto ėmė vienas kitą tyrinėti ir bendrauti, o mes šypsojomės galvodami, kad jei estai su mažyliais čia keliauja, tai ir mums nusimato puikios atostogos.

DSC_6671

Ir neklydom! Kur tik eidavom, mažiesiems keliautojams būdavo sugalvota daugybė pramogų, aplinkui pilna žaidimų aikštelių su įmantriausiomis supynėmis, žaidimų kampeliai restoranuose ir kavinėse tikrai lenkia daugumos Vilniaus kavinių turimas žaislų ir pramogų vietas. Visa tai leido mums atsipalaiduoti, pabūti dviese (nors ir kelias minutes šnekučiuojantis prie kavos puodelio) ir įsijausti į atostogautojų vaidmenį.

Saaremaa sala nėra tokia maža, kaip galima pagalvoti žvilgtelėjus į žemėlapį, iš tiesų netgi važiuojant automobiliu pasiekti vieną ar kitą objektą užtrunka apie 30 min. ar net ilgiau. Mus lepino puikūs orai beveik visą savaitę, tad žaliuojanti sala, pilna gyvybės iš tiesų teikė atgaivą nuo miesto dulkių. Keliavom tiek po lankytinus objektus, tiek po miškus ir pažintinius takus, o vakarais mėgaudavomės SPA malonumais. Taigi, apie viską nuo pradžių.

DSC_6692.jpgLankytinų objektų vien Saaremaa saloje priskaičiuojama netoli 100, tačiau didžioji dalis nėra itin įspūdingi: bažnytėlės, malūnai, įvairių formų ir dydžių rieduliai, jūros kranto skardžiai ir t.t., kurių pakanka pamatyti porą ir jau likusių galima nebežiūrėti. TOP 3 yra Kali meteorito krateris, Angla malūnai ir Panga panga uolos skardis.

Kali meteorito krateris pats savaime neturi kažko išskirtinio, tiesiog duobė su mažu ežerėliu viduryje, tačiau stende išsamiai aprašytos kraterio susidarymo aplinkybės, meteorito, kuris išmušė šią duobę, apytiksliai duomenys ir kita informacija. Įdomus reiškinys yra akustika šiame krateryje, ne tik aidintys balsai, bet ir galimybė puikiai girdėti žmones, kurie tiesiog ramiai kalbasi kitoje ežerėlio pusėje. Girdėjau pasakojant, kad dėl šių savybių čia rinkdavosi vikingai į susirinkimus politiniais ir kitais klausimais.

Angla malūnai yra kaimo turizmo sodybos teritorijoje įkurtas senųjų malūnų ir kitų su Angla kaimeliu susijusių asmenybių bei įvykių muziejus. Mažiesiems lankytojams yra puiki galimybė apžiūrėti kartu čia gyvenančius arklius, avis, ožkas, triušius ir kitus gyvuliukus, palakstyti po didžiulę pievą, apžiūrėti senovinius ūkio rakandus. Visgi jei nesate muziejų žmogus ir jūsų rankose nespurda žmogelis, trokštantis pamatyti avytę ar arkliuką, į malūnus taip pat puikiai galite pasižiūrėti stovėdami prie tvoros. Tokiu atveju sutaupysite keletą eurų pietums ar kitokioms pramogoms.

Panga panga uola, tai aukščiausia uola, esanti Saaremaa šiaurinėje dalyje. Šiaurinė Saaremaa pakrantė nusėta stačiomis uolomis, tad mėgstantiems tokius vaizdus ir nebijantiems aukščio, čia puiki vieta ilgesniems žygiams, kadangi pakrante galima pėdinti dešimtimis kilometrų. Tiesa, nuotraukos, esančios turistiniuose giduose yra padarytos iš laivelių, stovint ant uolos, deja, vaizdai kiek mažiau įspūdingi. Iš anksto nebuvom domėjęsi, o vietoje neradom galimybių iš jūros pusės pažvelgti į uolas, tad teko apsiriboti rizikinga galimybe tiesiog prislinkti prie paties krašto ir pažvelgti ar tikrai čia aukšta ta uola iškilusi iš jūros.

Dauguma turistų apsistoja Kuressaare, kurioje yra ketvirtoji “must see” Saaremos įžymybė – Kuressaare vyskupo pilis. Pilis tikrai žavi, o žaviausias šalia jos esantis parkas, kuriame galima praleisti daugybę valandų tiesiog vaikštinėjant, džiaugiantis vaikų žaidimų aikštelėm, valgant ar pramogaujant, taip pat galima išvysti ir įvairių koncertų (mums būnant prasidėjo folk dienos) ar renginių.

DSC_6718

Estams Saaremaa – savotiški Druskininkai. Talinas nuo Saaremaa salos visai netoli, tad atsipalaidavimo ir SPA malonumų ištroškę miestiečiai čia randa ramybę ir atgaivą, viešbučių yra galybė ir dauguma jų būtent ir siūlo SPA malonumus. Paplūdimiai taip pat yra įrengti, bent jau Kuressaare, tačiau juose žmonių būdavo matyti visai nedaug, nors tiek oro, tiek vandens temperatūra buvo pakankamos deginimuisi ir maudymuisi. Nesidomėjau kodėl taip yra, bet sprendžiant iš mūsų pačių pavyzdžio, kam eiti maudytis į šaltąją Baltiją, kai tavo viešbutis turi didžiulį baseiną, krūvą pirčių, saulės terasą deginimuisi ir kitų tinginystei pritaikytų įrengimų.

Mes nemažai važinėjomės po salą automobiliu, keliavom pažintiniais takais pėsčiomis. Saloje rimtiems hiking’o mėgėjams yra vos kelios trasos (viena jų – Vilsandi nacionalinis parkas, kurį sudaro daug mažyčių salelių ir iki jo vasara tiesiog brendama per jūrą), tačiau yra nemažai tiesiog smagių trumpų sužymėtų takų su apžvalgos bokštais, augalų ir gyvūnų aprašymais. Mėgavomės mažyčių kaimelių peizažais, supažindinom mažąją keliautoją su įvairiais naminiais gyvūnais, besiganančiais po aplinkines pievas ir miškus, net tokiais baisiais kaip karvės (paaiškėjo, kad mano vaikas iš manęs bus paveldėjęs karvių baimę 🙂 ), vaišinomės laukinėmis uogomis (gervuogėmis, raudonaisiais serbentais, žemuogėm).

DSC_6798.jpg

Saaremaa restoranai ir parduotuvėlės stengiasi pritraukti turistus vietine produkcija, kurios gamyboje vis dar išlaikyti senieji būdai, natūralūs produktai. Nemažai ūkių mielai priima turistus pasižiūrėti kaip gimsta maisto produktai (grietinėlė, duona ir pan.) ir kiti gaminiai (vilnoniai, austiniai rūbai ir pan.). Iš pradžių stebėjausi, galvodama, kad tikriausiai dar dabar lengvai surinkčiau seperatorių, kuriuo tėveliai seperuodavo grietinėlę iš kurios vėliau atsirasdavo grietinė ir naminis sviestas. Tačiau, spėju, jog daugelis mano blogo skaitytojų net neįsivaizduoja kaip tas daiktas atrodo, tad Saaremaa puiki vieta šį procesą pažinti ir savo vaikams parodyti!

DSC_6733Maistas, viena svarbiausių dalių mūsų kelionėse. Man asmeniškai nacionalinė estų virtuvė yra kiek nuobodi ir tas jų pomėgis viską troškinti piene ir dar “pašildyti” daržoves neskamba skaniai. Bet.. Saaremaa  yra žuvies mėgėjų rojus, žuvis gaminama tikrai gerbiant ją, jokių nereikalingų žuvies išvoliojimų miltuose su kiaušiniu ar dar bala žino kieno tešloje. Tiekiama tiesiog kepta, troškinta, kvepianti žuvimi ir lietuviui pažįstamomis prieskoninėmis žolelėmis.

DSC_6782

Mus taip pat sužavėjo rūkyta žuvis, dažniausiai plekšnė, kuri laikoma vietiniu skanėstu. Mėsos mėgėjai gali rasti tikrai kokybiškos jautienos, kiaulienos ar net avienos taip pat žvėrienos (itin populiaru šerniena). Kavinių ir restoranų pasirinkimas nėra labai platus, bet bent jau Kuressaare tikrai galima rasti kur pavalgyti (mes rekomenduojam: Veski malūnas tradicinei virtuvei išmėginti ir Grand Spa Rose vasaros terasa tarptautinei virtuvei ir šiltiems ilgiems vasaros vakarams).

Galiausiai apie svarbius, bet ne tokius malonius dalykus. Kainos…maistas parduotuvėse kainuoja panašiai kaip ir Vilniuje, (kai kurios prekės net pigesnės, pvz. bananai kainavo net pigiau, nei Lidl reklamoje!), bet bendras krepšelis atrodė kiek brangesnis, nei perkant pas mus. Maistas ir gėrimai kavinėse tikrai brangesni nei Lietuvoje, karštas patiekalas ~10-15 EUR, kava ~2,5 EUR, ledai gatvėje ~1,3 EUR. Viešbučių kainos palyginus su mūsų Druskininkais taip pat yra aukštesnės, tačiau galima rasti ir nebrangių apgyvendinimo variantų pas žmones, kaimo turizmo sodybose, vietose, nutolusiose nuo Kuressaare. Degalus pylėmės Latvijoje, todėl jų kainos nepasakysiu, bet kiek pamenu, skaičiai taip pat buvo didesni už mūsiškius, visgi Estija yra aukštesnio pragyvenimo lygio šalis, nei Lietuva.

Ar verta važiuoti? 

Kelias ne toks ir tolimas, o važiavimas visai malonus, galima aplankyti Rygą, vėliau praleisti pusdienį prie Baltijos jūros esančiose sustojimo aikštelėse, pasidairyti po Parnu (estiška Palanga). Pati Sarema tikrai įtraukia ir turi užslėpusi savyje gyvybės eliksyro, atgaivinančio tiek pavargusias akis, tiek kūną ir galiausiai sielą bei mintis.

Telydi estiška ramybė šiandien jūsų dieną!

P.s. mieli draugai, jei ketinate keliauti į Saaremaa brūkštelkit man žinutę ir aš mielai pasakysiu kur gauti skaniausios rūkytos žuvies, o kur stebėti saulėlydį… 🙂

Justė

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s